Ponad 6,2 mln lotów tranzytowych, prawie 4,9 mln startów i lądowań, prawie 3,5 mln operacji FIS, ponad 2,7 mln operacji obsłużonych przez warszawską wieżę kontroli ruchu lotniczego i niemal milion odnotowanych na wieży w Krakowie. Samoloty będące pod nadzorem polskich kontrolerów ruchu lotniczego pokonały w tym czasie nad terytorium naszego kraju ponad 5 mld km. Codziennie średnio 140 tys. pasażerów samolotów jest pod opieką kontrolerów PAŻP – to niektóre liczby, pokazujące skuteczność działań Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej od chwili powstania. Dzisiaj PAŻP obchodzi 18 urodziny. Obecnie to organizacja o wysokim potencjale technologicznym zatrudniająca wyjątkowych i najlepszych specjalistów w Polsce.
18. rocznicę powstania, PAŻP obchodzi przede wszystkim uruchamiając kolejne szkolenie dla kandydatów na kontrolerów ruchu lotniczego. Jeszcze w kwietniu grupa około 50 osób, obecnie przechodzących badania medycyny lotniczej zasiądzie w ławkach Ośrodka Szkolenia PAŻP i rozpocznie przygodę życia – naukę do wyjątkowego zawodu kontrolera ruchu lotniczego. Przez pierwsze pół roku będzie uczyć się teoretycznych podstaw zawodu, m. in.: prawa lotniczego, budowy statków powietrznych i zasad nawigacji. Przez kolejne 6 miesięcy w ramach części symulatorowej kandydaci będą trenować zarządzanie ruchem lotniczym w izolowanym środowisku. Po pierwszym roku przyjdzie czas na szkolenie praktyczne. Po uzyskaniu konkretnego przydziału (kontrola obszaru, zbliżania lub jedna z 15 wież kontroli ruchu) kandydaci do zawodu KRL rozpoczną szkolenie OJT (on the job training), czyli praktyczny etap przygotowania do pracy. Będzie on polegał na nauce pod okiem doświadczonego instruktora już bezpośrednio na stanowisku pracy. Ten etap potrwa rok i zakończy się egzaminem państwowym. Po jego zaliczeniu kandydat otrzyma licencję i stanie się kontrolerem ruchu lotniczego.
Średnia wieku w grupie kandydatów rozpoczynających szkolenie w kwietniu br. to 25 lat. Są wśród nich maturzyści, studenci lub absolwenci takich kierunków studiów jak: lotnictwo i kosmonautyka, mechanika i projektowanie maszyn, prawo, filologia romańska, geodezja i kartografia, informatyka, biocybernetyka i inżynieria medyczna, transport, grafika komputerowa, zarządzanie w sporcie, projektowanie i budowa jachtów a także dziennikarstwo. Wykształcenie wyższe nie jest warunkiem koniecznym uzyskania licencji KRL. Są to jednak na pewno: wyobraźnia przestrzenna, umiejętność podejmowania szybkich i pewnych decyzji, zdolność zarówno do pracy indywidualnej jak i zespołowej oraz bardzo dobra znajomość j. angielskiego i nienaganny stan zdrowia. W ciągu 18 lat działania PAŻP wyszkoliła około 400 kontrolerów ruchu lotniczego a po dołączeniu kandydatów rozpoczynających wkrótce szkolenia w procesie uzyskiwania uprawnień do wykonywania zawodu będzie rekordowe około 200 osób. Nigdy wcześniej jednocześnie Agencja nie szkoliła tak dużej liczby kursantów.
Polska Agencja Żeglugi Powietrznej została utworzona 1 kwietnia 2007 roku. Jest odpowiedzialna za bezpieczne i efektywne zarządzanie polską przestrzenią powietrzną. Jednym z kluczowych zadań Agencji jest dostarczanie użytkownikom przestrzeni profesjonalnych usług nawigacji powietrznej. Korzystają z niej piloci samolotów przelatujących nad terytorium Polski (w ramach kontroli obszaru), piloci maszyn dolatujących do lotnisk i startujących z nich (kontrola zbliżania) oraz ci, którzy wykonują operacje startów i lądowań na 15 kontrolowanych lotniskach w Polsce, gdzie pracują kontrolerzy wieżowi. Obok Warszawy to przede wszystkim Kraków, Gdańsk, Katowice, Wrocław Poznań i Modlin.
Obok podstawowego zadania realizowanego w imieniu państwa, czyli kontroli ruchu lotniczego, PAŻP jest również odpowiedzialna za realizację służby informacji powietrznej (FIS), której zadaniem jest udzielanie wsparcia pilotom General Avation – małego lotnictwa prywatnego, rekreacyjnego lub szkoleniowego. Dodatkowo Agencja posiada w swojej strukturze Ośrodek Bezzałogowych Statków Powietrznych, którego zadaniem jest tworzenia narzędzi niezbędnych do realizacji wciąż rosnącej liczby operacji dronowych. W ciągu 18 lat działania PAŻP piloci BSP zarejestrowali ponad 3 mln check-inów niezbędnych do legalnego odbycia operacji dronowej.
PAŻP ma rosnący potencjał technologiczny, który jest wykorzystywany do tworzenia wielu specjalistycznych narzędzi informatycznych wspomagających pracę kontrolerów ruchu lotniczego ale także Biuro Służb Technicznych odpowiedzialne za procesy i narzędzia niezbędne do zapewniania nawigacji i dozorowania statków powietrznych oraz do utrzymywania z nimi łączności. To systemy radarowe, obiekty radiokomunikacyjne oraz urządzenia nawigacyjne rozlokowane na terytorium całej Polski. W u.br. PAŻP w ramach inwestycji m. in. w ww. systemy zrealizowała rekordowy budżet w ostatnich 18 latach. Sięgnął on ponad 275 mln zł i nie tylko kwotowo, ale także procentowo – 93,8% - był najwyższy w historii Agencji. Dodatkowo do 2029 roku PAŻP przeznaczy na inwestycje około 1,4 mld zł.
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem
zgody na:
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów
zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w
Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji
handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu
w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z
siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.